czwartek, 14 września 2017

Audiobook "Niedomówienia" - Anna Sakowicz || recenzjaTytuł: Niedomówienia
Autor: Anna Sakowicz
Wydawnictwo: storybox.pl
Czyta: Joanna Domańska


     Do poznania twórczości Anny Sakowicz przymierzałam się bardzo długo i ciągle coś stawało mi na drodze. Przyznaję, że przed założeniem bloga nie miałam pojęcia o historiach stworzonych przez autorkę, jednak kiedy pojawiłam się w blogowym świecie - pojawiały mi się one notorycznie przed oczami. Ciągłe zobowiązania i chęć nadrobienia własnych zapasów sprawiły, że przygodę z autorką rozpoczynam dopiero teraz. Warto było spróbować?


     Świat może być pełen niespodzianek, jeśli tylko potrafimy się na nie otworzyć. Przekonuje się o tym bohaterka książki, Janka, której życie zawirowało za sprawą tajemniczych fotografii ukrytych pod cokołem pomnika Gutenberga w Gdańsku. Nietuzinkowa czterdziestolatka podejmuje intrygującą, pełną niedomówień grę. Przy okazji dowiaduje się wiele nie tylko o starej, cennej księdze, lecz także o sobie samej. [opis wydawcy]

     To, na co w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę to niesamowita lekkość, jaka płynie z tej historii i realizm, który zawdzięczamy językowi, którym posługuje się autorka. Dodając do tego przyjemny głos lektorki - kompozycja idealna. Niesamowicie wkręciłam się w opisy miejsc, dzięki którym poczułam się, jakbym znajdowała się tuż obok bohaterów. Ci z kolei wykreowani są starannie, ciekawie, a co najważniejsze - naturalnie! W Niedomówienia wsiąknęłam od pierwszych słów przeczytanych przez Joannę Domańską. o drugim audiobooku czytanym przez tę panią wiem, że chętnie będę sięgać po kolejne, jeśli na okładce znajdę jej nazwisko.

     Janka jest kobietą po uszy zakochaną... w swojej pracy. Nasza bohaterka zostawia na pomniku Gutenberga w Gdańsku każdą książkę, która została wydrukowana w jej firmie. Pewnego dnia jednak znajduje tam tajemniczą fotografię, dzięki czemu ktoś rozpoczyna z nią grę.

     Już sam tytuł audiobooka stawia nas w sytuacji, w której zaczynamy dostrzegać pewną grę słów. Niedomówienia to rewelacyjna opowieść, przepełniona niedomówieniami i niejasnymi sytuacjami. Sama główna bohaterka jest postacią złożoną, jednak poprzez miłość do książek, jestem pewna, że nawiązałaby bliższy kontakt z wieloma z nas. Z całą pewnością autorce należy się wielki plus za przedstawienie pracy drukarza, a to w jaki sposób Janka wyraża się na temat książek, jak je traktuje... nie można się w tym nie zakochać! Momentami zastanawiałam się, jakby to było, gdyby w Polsce któryś wydawca, księgarnia czy właśnie drukarnia poszły śladem Janki i puszczały swoje książki świat. Nie patrząc na to w czyje ręce trafi. To również przypomniało mi o Emmie Watson, znanej z roli Hermiony w serii filmów o Harrym Potterze. Pewnie wielu z Was trafiło na takie informacje. Otóż Emma w Londynie co jakiś czas umieszcza w intrygujących miejscach książki i tam je pozostawia. Jak wielu ludzi jest w stanie je dostrzec? W dzisiejszym świecie ludzie bardzo często żyją w pośpiechu według mocno utartych schematów dnia. Nie rozglądają się po otaczającym ich obrazie. Bardzo często nasz wzrok utkwiony jest w ekranie telefonu. A szkoda, może akurat w tych momentach mijamy pozostawioną samotnie książkę?

     Anna Sakowicz zastosowała w swoim dziele coś, co bardzo lubię, a co przy okazji często mnie doprowadza do szału. Masa tytułowych niedomówień i otwarte zakończenie, które umożliwia słuchaczowi snuć przeróżne domysły na temat tego, co było dalej i dlaczego właśnie tak się potoczyło.

      Niedomówienia Anny Sakowicz wciągają w swoją historię i nie wypuszczają do ostatnich minut. Z historii bije realizmem i pracą autorki, którą wykonała, przygotowując tę historię. Zauważamy również jej ogromny szacunek do literatury. Poprzez zakończenie, na jakie się zdecydowała czytelnik pozostaje z niedopowiedzeniami i niektórzy mogą odczuć pewien niedosyt. Ja wiem jednak, że chętnie sięgnę po poprzednie jej dzieła, które podejrzewam, że są równie dobre, jak ten audiobook. Polecam!

KLIKNIJ I ZOBACZ ILE PIÓR PRZYZNAJĘ TEMU AUDIOBOOKOWIZa możliwość przesłuchania, objęcia patronatem medialnym i zrecenzowania audiobooka serdecznie dziękuję wydawnictwu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...