wtorek, 20 czerwca 2017

"Pieśń o sowie" - Jarosław Górski




Tytuł: Pieśń o sowie
Seria: Poczytaj ze mną
Autor: Jarosław Górski
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 26 kwietnia 2017
Liczba stron: 48


     Jak już ostatnio wspominałam, bardzo często sięgam z córeczką po książeczki z serii Poczytaj ze mną. Choć mała nie wynosi z nich jeszcze odpowiednich nauk, które można z nich wyczytać, to zazwyczaj podobają jej się obrazki i powtarza po mnie poszczególne wyrazy. Warto pamiętać, że w książeczkach z tej serii tekstu jest zdecydowanie więcej i przeznaczone są one dla dzieci, które same uczą się czytać.

      Pewnego razu w lesie zamieszkanym przez wiele ptasich rodzin zapanowało poruszenie. Rządzący krainą Bury Miś wydał rozporządzenie, zgodnie z którym zabronił ptakom... spać! Pieśń o sowie to wierszowana historia o mądrych i walecznych ptakach, które nie poddały się w walce o swoje prawa.





      Tak, jak w każdej książeczce z serii Poczytaj ze mną, tak i tu dowiadujemy się o nowym gatunku. Tym razem dzieci nauczą się, co to jest epos. Drodzy rodzice, przyznajcie szczerze, potraficie podać z marszu definicję eposu? Mi w głowie coś świtało, ale do końca sama nie byłam pewna, czy mam rację. Jaki z tego wniosek? Z bajek również dorośli wynoszą naukę! Na pierwszej stronie otrzymamy zrozumiałą dla dzieci definicję eposu oraz jego krótką historię, zahaczając między innymi o starożytną Grecję.





       Przyznam szczerze, że czytając tę bajkę przypomniała mi się... szkoła! Tak, własnie szkoła! Bardzo dawno nie czytałam utworów wierszowanych. Właściwie ostatni raz miało to miejsce chyba w liceum! Początkowo byłam bardzo sceptycznie do niego nastawiona, jednak okazało się, że Jarosław Górski bardzo dobrze poradził sobie z przygotowaniem tekstu. Dzieci czytając Pieśń o sowie poznają wiele gatunków różnych ptaków oraz będą mogły zapoznać się z ich charakterystycznymi cechami. Dowiedzą się również, jak należy żyć w zgodzie, choć do tego trzeba najpierw dojść. Jak poradzi sobie z wielkim niedźwiedziem sowa i kto w tej potyczce odniesie zwycięstwo? Dowiedzcie się tego sami!

       Muszę również przyznać, że treść czyta się błyskawicznie, choć podejrzewałam, że sama będę się z nią męczyć. Nic bardziej mylnego. Poszło nam bardzo szybko, a dzięki wierszowanej metodzie, dzieciom łatwiej będzie zapamiętywać tekst. To świetna metoda na ćwiczenie pamięci. 
W tej książeczce moim zdaniem jest mniej obrazków, niż w poprzednich, które ukazały się w tej serii. Są jednak one ładne, kolorowe i nawiązujące do treści. Gruby papier i duża czcionka zachęcają do czytania, a krótkie rozdzialiki pozwalają przerwać czytanie, by móc wrócić do niego później w odpowiednim momencie.





      Pieśń o sowie to bardzo przyjemna opowieść o leśnych mieszkańcach i ich przygodach. To wierszowany utwór, który przypadnie do gustu zarówno najmłodszym czytelnikom, jak i rodzicom. W moim odczuciu utwór idealnie sprawdzi się jako wieczorna dobranocka. Polecam!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...