środa, 26 października 2016

"Bajki ze starej szafy" - Jadwiga Roszkowska [recenzja PRZEDPREMIEROWA]
Tytuł: Bajki ze starej szafy. Opowieści prababci
Autor: Jadwiga Roszkowska
Ilustracje: Kamila Stankiewicz
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: listopad 2016
Liczba Stron: 64


     Kto z nas nie lubi bajek opowiadanych przez rodziców lub jeszcze lepiej - dziadków? Zwykłe, proste historie wypływające z ich ust zdają się mieć magiczną moc. Pozostają w naszych myślach i sercach przez całe życie. Co byście zrobili, gdyby się okazało, że Wasz przodek pozostawił po sobie w szufladzie spisane historie? Pan Jerzy Roszkowski będąc już dziadkiem, znalazł zapisane opowieści swojej matki - Jadwigi Roszkowskiej. Z nadzieją, że przypadną one do gustu innym dzieciom, postanowił je wydać. Czy słusznie?

     Jadwiga Roszkowska nie pisała o wspaniałych, pięknie ubranych księżniczkach, rycerzach na białych koniach, smokach, czy niestworzonym idyllicznym świecie. Postawiła na prostotę, która najbardziej zachwyca młodych czytelników, których wyobraźnia nie zna granic. W książeczce poznamy Morską historię, Jasia sierotkę, błękitnego elfa, Wiewiórkę i wielu innych bohaterów. 

     Książeczka składa się z dziewięciu różnych opowieści. Każda z nich jest innej długości. Są kilku stronicowe, a są i takie, które mieszczą się na jednej stronie. Jak powszechnie wiadomo, nie ilość, a jakość jest ważna. Prawdziwość tych słów udowadnia autorka w swoich opowieściach. Z każdej można wynieść mądre przesłanie, z czego zadowoleni będą rodzice. Dzieci natomiast zachwycone będą treścią, która jest niezwykle urokliwa. 

z
 /     Autorka opowiada o tym, że każdą niedoskonałość można zamienić w coś pięknego. Pokazuje jak być grzecznym, dobrym, uczynnym i pracowitym. Pokazuje najmłodszym czytelnikom przykłady z życia wzięte, które motywują do działania. Z treści bajek zachwycone będą nie tylko dzieci, ale i rodzice, którzy na chwilę, znów przeniosą się do czasów, kiedy to im rodzice opowiadali podobne historie na dobranoc. Dodatkowo każda opowiastka wzbogacona jest przynajmniej jedną ilustracją autorstwa Kamili Stankiewicz, która odpowiedzialna jest również za wygląd okładki. 

     Bajki ze starej szafy to pozycja, którą polecić mogę zarówno najmłodszym czytelnikom, jak i ich rodzicom. To książeczka, którą przekazywać można z pokolenia na pokolenie, gdyż niesie ze sobą ponadczasowe przesłanie o tym, jak być grzecznym, dobrym i uczynnym. Każdy, kto lubi wsłuchiwać się w opowieści dziadków i rodziców, będzie z tej książeczki zachwycony. Gorąco polecam!
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Novae ResKsiążka bierze udział w wyzwaniu: Olimpiada czytelniczaDziecięce poczytania

4 komentarze:

  1. Mysle, że mogłaby to być idealna ksiązka dla mojej pięciolatki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widać, że w książeczce jest przedstawionych wiele prawd życiowych. Myślę, że to dobry pomysł na prezent. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo podobają mi się kolorowe ilustrację, choć dzieckiem nie jestem. Zdecydowanie dobry pomysł na prezent, ale powiem ci szczerze, że sama z chęcią bym przeczytała. :)

    OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...