niedziela, 24 czerwca 2018

"Junior. Opiekun osób starszych", "Czart. Pies lawinowy" - Barbara Gawryluk
Tytuł: Junior. Opiekun osób starszych  ||  Czart. Pies lawinowy
Autor: Barbara Gawryluk
Ilustracje: Agata Kopff
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: Maj 2018
Liczba stron: 48
Wiek: +6


     Które dziecko nie kocha zwierzaków? A już szczególnie psów lub kotów? Osobiście jeszcze się z takim nie spotkałam. Może w realnym starciu jest lekka obawa, ale w bajkach lub książeczkach? Dzieci je uwielbiają, dlatego tym razem czytałyśmy z Leną o pieskach i to bardzo pomocnych!


          Szczerze mówiąc myślałam, że to będzie zwykła lekka opowiastka, ale okazało się zupełnie inaczej. Obie książeczki są bardzo mądre i edukacyjne. Junior to historia małego psiaka, który idealnie odnajduje się w domu opieki, a jego mieszkańcy są zachwyceni nowym przyjacielem. 

     W tej historii Barbara Gawryluk zachęca do odwiedzania schronisk dla zwierząt, jeśli chce się jakieś przygarnąć. Pokazuje już najmłodszym czytelnikom, jak łączyć przyjemne z pożytecznym. Często okazuje się, że przygarnięte zwierzę właśnie ze schroniska staje się najlepszym przyjacielem człowieka.


   


     Jednak Junior to nie tylko opowiastka o psie, który opiekuje się osobami starszymi i dotrzymuje im towarzystwa. Autorka w piękny i delikatny sposób pokazuje jak tłumaczyć dzieciom dlaczego niektóre starsze osoby muszę mieszkać w domu opieki, dlaczego należy te osoby odwiedzać, nawet, jeśli nie są to nasi najbliżsi. Nie tylko więzy rodzinne są w takich przypadkach najważniejsze, a to, co łączyło rodzinę z daną osobą.

     Książeczka ma przepiękne ilustracje, wykonane przez Agatę Kopff, które pobudzają wyobraźnię dziecka i urozmaicają czytany tekst. 

     Czart. Pies lawinowy to książka opowiadająca o pracy zupełnie innych psów, specjalnie wyszkolonych do swojego zadania. Barbara Gawryluk za pomocą prostej i bardzo obrazowej historyjki pokazuje, jak ważne jest odpowiednie wytresowanie tych zwierząt, jak ważna jest codzienna praca z nimi. Bardzo często to właśnie te psy ratują życie ludziom, nie człowiek czy technologia.

     Autorka pokazuje nie tylko samo zagrożenie lawinowe, ale i to jak ważne jest słuchanie się opiekunów, stosowanie się do wyznaczonych reguł. Obie te książeczki są naprawdę bardzo mądre. Podoba mi się to, że trudniejsze słowa są oznaczone gwiazdką i poniżej wytłumaczone.

     W Czarcie niezmiernie spodobało mi się to, że oprócz historyjki, autorska na końcu prostymi słowami opisała Tatry, TOPR oraz zebrała w jednym miejscu charakterystykę psów lawinowych. To świetna pigułka wiedzy, która może sprawdzić, że mali czytelnicy zainteresują się danym tematem poważniej.

      Obie książeczki polecam gorąco, zarówno z punktu widzenia matki, jak i zwykłego czytelnika. Sama z zaciekawieniem czytałam kolejne zdania tłumacząc małej córeczce o co chodzi. Jestem bardzo zadowolona zarówno z treści, jak i wydania. Wszystko pięknie przedstawione, polecam!
KLIKNIJ I ZOBACZ ILE PIÓR PRZYZNAJĘ TEJ KSIĄŻCE
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...