środa, 11 października 2017

"Ponad wszystko" - Nicola Yoon || RECENZJA


Jeśli człowiek nie żałuje, znaczy, że nie żył.


Tytuł: Ponad wszystko
Tytuł oryginału: Everything, Everything
Seria: Uwaga Młodość
Autor: Nicola Yoon
Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 18 maja 2016
Liczba stron: 328


     Gdyby nie internet, nie trafiłabym przynajmniej na połowę książek, które jednak udało mi się poznać i pokochać. Ostatnio coraz częściej nachodzą mnie myśli, jak autorzy promowali się, gdy nie było Facebooka i innych mediów społecznościowych. Dlaczego zaczynam od takich słów? Ponieważ Ponad wszystko jest jedną z tych książek, których nie poznałabym, gdyby nie internet. Pewnego dnia natknęłam się na informacje o ekranizacji. Szybko odnalazłam informację, że najpierw była książka, więc długo się nie zastanawiając, zamówiłam ją. Czy słusznie? Może jednak lepiej, gdyby czasami internetu nie było nawet w związku z wyszukiwaniem nowych tytułów książkowych?


     Maddy jest uczulona dosłownie na wszystko. Nigdy nie opuszcza domu, a jedynymi osobami, które widuje, są jej mama i pielęgniarka. Ale pewnego dnia musi zmierzyć się ze światem zewnętrznym i wtedy spotyka Olly'ego. Czy podejmie największe ryzyko w życiu? [opis wydawcy]

     Nie do końca wiedziałam, czego mogę się spodziewać, jednak biorąc pod uwagę ostatnio czytane przeze mnie tytuły liczyłam na to, że będzie to opowieść lekka i przyjemna, ale z ciekawym przesłaniem. I właściwie dostałam wszystko to, co sobie wymyśliłam. Ponad wszystko to słodko - gorzka opowieść o życiu pewnej nastolatki, która przez siedemnaście lat nie zaznała uroków prawdziwego życie, nie poczuła jego smaku i wyjątkowości świata, jaki nas otacza. Wyobrażacie sobie spędzić tyle lat w domu, nie wychodząc z niego na krok? A jedyne osoby, z którymi się widzicie to Wasza mama i pielęgniarka? Patrząc na swoje doświadczenia i przeżycia (a staruszką jeszcze nie jestem) nie potrafię sobie tego wyobrazić. Gdyby zamknięto mnie w domu... nie, nawet sobie tego nie jestem w stanie wyobrazić. To z całą pewnością nie dla mnie.

     Maddy jest dziewczyną cierpiącą na zespół SCID, który cechuje się upośledzeniem układu odpornościowego. W potocznej mowie mogliście się spotkać z nazwą choroba chłopca z bańki. Nie wyobrażam sobie takiego życia. Nastolatka musi przestrzegać zasad narzuconych przez matkę, żyjąc w najbardziej sterylnym miejscu na świecie - w mojej ocenie. Zaskoczyło mnie jednak to, że młoda dziewczyna z tak wielkim spokojem przyjmuje swój los. Nie sprzeciwia się, nie pokazuje, że chciałaby poznać świat zza okna. Jej jedyne relacje z otoczeniem opierają się na kontaktach internetowych. Choć dziewczyna jest niesamowicie spokojną i poukładaną osobą to wszystko zaczyna się zmieniać, gdy na horyzoncie pojawia się Olly. Życie nastolatki zaczyna nabierać barw i dodaje jej energii do działania.

     Nicola Yoon wykreowała fantastycznych, niesamowicie realnych bohaterów z krwi i kości. Są to osoby, które z całą pewnością mogłyby mieszkać u nas za ścianą. Postać Maddy jest szczegółowo dopieszczona. Autorka zadbała o wszelkie detale. To dojrzała dziewczyna, która prezentuje nam swoją pierwszą miłość i zmusza do wielu refleksji na temat życia. Olly to z kolei typ bohatera romantycznego. Chłopak z bagażem doświadczeń, który powoli zakochuje się w swojej sąsiadce. Na uwagę zasługuje również mama  Maddeline. Ta postać obrazuje nam, jak wiele człowiek jest w stanie zrobić, by dbać o najbliższych i nie pozwolić, by stała im się krzywda. Nigdy nie przypuszczałabym, że można się posunąć do tak drastycznych kroków.

     Książkę czyta się niesamowicie szybko. Poprowadzona fabuła z punktu widzenia głównej bohaterki Maddy. Fabuła wielokrotnie zmusza do przemyśleń i refleksji na temat życia. Niesie za sobą morał, cenne wskazówki, jakimi należy się w życiu kierować. Lekki i przyjemny język nie utrudniają poznania historii, wręcz przeciwnie, dzięki niemu przez treść mknie się jeszcze szybciej. Dodatkowo dobry humor Maddy sprawia, że wielokrotnie się uśmiechniemy.

     Ponad wszystko to słodko - gorzka opowieść o pierwszej miłości, dojrzewaniu nastolatki z myślą o tym, że jest nieuleczalnie chora. Historia o pogodzeniu się z losem, ale i walką o marzenia. Książka, która zaskakuje zakończeniem, pokazująca co w życiu jest najważniejsze. Przygotujcie się na emocje, które zawładną Wami już od pierwszych stron. Polecam!KLIKNIJ I ZOBACZ ILE PIÓR PRZYZNAJĘ TEJ KSIĄŻCEBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...