wtorek, 8 sierpnia 2017

"Pierworodna" - Tosca Lee [recenzja]
Tytuł: Pierworodna
Tytuł oryginalny: Firstborn
Seria: Piętno Krwawej Hrabiny (tom 2)
Autor: Tosca Lee
Tłumaczenie: Anna Bereta-Jankowska
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 26 kwietnia 2017
Liczba stron: 376


     Piętno Krwawej Hrabiny zaczęłam poznawać już w pierwszym tomie tej serii, którym są Potomkowie. Przed lekturą pierwszej części nie spodziewałabym się, że tak bardzo przypadnie mi do gustu. Zachęcona niesamowitą fabułą wiedziałam, że prędzej czy później będę musiała sięgnąć po kontynuację. Choć na wydanie Pierworodnej w Polsce nie trzeba było długo czekać, książka przeleżała chwilę na półce. Miałam nadzieję, że jej lekturą będę się delektować, dlatego chciałam wybrać odpowiedni ku temu moment.      Nagle, w jednej chwili, powraca cała przeszłość Audry. Wymazane na jej własne życzenie wspomnienia zostały jej zwrócone. Wreszcie Audra wie, dlaczego to zrobiła - by uratować córeczkę. Teraz musi znaleźć swojego największego wroga, Historyka, i położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami - raz na zawsze. Ale najpierw musi uratować swojego męża Lukę, który jest więziony przez Dziedziców. Nie jest to proste, a sprawy komplikują się dodatkowo, ponieważ Audra działa poza prawem. Nie ułatwia zadania także fakt, że kobieta zmaga się z rosnącą potęgą swej mocy i jej bolesnymi skutkami ubocznymi.
Kiedy podła zdrada krzyżuje jej plany, Audra nie wie, komu ufać. Z pomocą mnicha heretyka, sprawdzonych przyjaciół i hakera Błazna szuka sposobu, aby  pokonać Dziedziców i uratować pozostałych Potomków. [opis wydawcy]

      Przede wszystkim dzieje się coś bardzo zaskakującego! Nasza główna bohaterka odzyskuje pamięć! Teraz akcja musi się potoczyć zupełnie inaczej. Czy dzięki temu nabierze odpowiedniego tempa i zawrotnej dynamiki, która nie pozwoli odłożyć książki na półkę?

      Z całą pewnością czytając tę powieść będziecie mieli problem z oderwaniem się od niej. Przede wszystkim książkę czyta się niezmiernie łatwo i przyjemnie ze względu na prosty język, jakim posługuje się autorka. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że Pierworodna razem z całym cyklem kierowana jest do młodzieży, a po zapoznaniu się z nią jestem przekonana, że śmiało mogą po nią sięgać młodzi czytelnicy nawet poniżej piętnastego roku życie. Drodzy rodzice, jeśli nie wiecie, jaką książkę polecić swoim pociechom, zastanówcie się nad Piętnem Krwawej Hrabiny. Ja swojej córce z całą pewnością podsunęłam bym tę historię pod nos. Jednak do tego czasu minie jeszcze kilkanaście lat.

      Bardzo się cieszę, że w tym tomie autorka znacznie więcej powiedziała nam o przeszłości Audry, która mnie osobiście bardzo intrygowała. Moja ciekawość została zaspokojona w dużym stopniu.
Bohaterowie są bardzo mocną stroną tej powieści. Wykreowani są bardzo dokładnie. Są niezwykle realistyczni, dynamiczni... po prostu żywi. Czytając zarówno pierwszą, jak i drugą część możemy dostrzec przemianę głównej bohaterki, która jest kobietą przede wszystkim niezwykle silną i odważną, która zdolna jest do wielkich poświęceń, jeśli w grę wchodzi życie przede wszystkim jej bliskich.

       W powieści Tosci Lee przede wszystkim od samego początku odczuwalne są naprawdę ogromne emocje. Nie spodziewałam się początkowo tego po książkach młodzieżowych, a autorka całym cyklem udowodniła, że potrafi za pomocą prostych słów trafić do czytelnika. Wspólnie z bohaterami smucimy się i przeżywamy radosne chwile. Oprócz emocji po raz kolejny chylę czoła za wykorzystanie w całej historii wątku Elżbiety Batory. Nie spotkałam tego nigdzie wcześniej, a za sprawą Potomków i Pierworodnej miałam tę niesamowitą okazję, z czego jestem bardzo zadowolona. Liczę na to, że autorka nie pozostawi nas na pastwę losu i niebawem przekaże w nasze ręce kolejny tom, gdyż wiele wątków nie zostało rozwiązanych, a ja ponownie chciałabym się przenieść do wykreowanego przez nią świata.

      Pierworodna to wspaniała kontynuacja cyklu, który wprowadza nas do niesamowitego świata. Emocjonalna, poruszająca ważne tematy i wykorzystująca niezwykle intrygujące wątki, jak chociażby postać Elżbiety Batory. Z czystym sumieniem stwierdzam, że całą serię można polecić młodzieży poniżej piętnastego roku życia. Jestem zdecydowanie na tak i liczę na to, że będzie mi dane przeczytać kolejny tom. Polecam!

KLIKNIJ I ZOBACZ ILE PIÓR PRZYZNAJĘ TEJ KSIĄŻCEBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...