niedziela, 9 lipca 2017

"Belfer" - Katerina Diamond [recenzja]
Tytuł: Belfer
Tytuł oryginału: The Teacher
Cykl: Imogen Grey
Autor: Katerina Diamond
Tłumaczenie: Wiesław Marcysiak
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Data wydania: 22 maja 2017
Liczba stron: 368

   
        Ostatnio prezentowałam tam lekki tytuł, które na czas wakacji nada się idealnie. Bądźmy jednak szczerzy - nie szukamy tylko i wyłącznie lekkich lektur. Dziś przedstawię Wam Belfra, po którym spodziewałam się czegoś znacznie mocniejszego. Czegoś, co wprawi mnie w osłupienie i na długo w takim stanie pozostawi. Czy ta książka spełniła moje oczekiwania?

        Myślisz, że wiesz komu ufasz? Myślisz, że potrafisz odróżnić dobro od zła? Mylisz się...
Ciało dyrektora ekskluzywnej szkoły w Devon zostaje znalezione powieszone w auli.  Kilka godzin wcześniej nauczyciel otrzymał paczkę i jedynie on potrafił zrozumieć milczące przesłanie, jakie z sobą niosła. Brzmiało ono: koniec. Gdy Exeter nęka fala przerażających morderstw, detektywi Imogen Grey i Adrian Miles muszą rozwiązać tę zagadkę, aby znowu zapewnić miastu bezpieczeństwo. Kiedy jednak zagłębiają się w pajęczynę korupcji, kłamstwa i wymuszenia, z każdym krokiem zbliżają się do ponurych tajemnic w samym sercu ich społeczności. A kiedy poznają motywy zabójcy, czy rzeczywiście będą chcieli go powstrzymać?

       Sięgając po Belfra dowiedziałam się, że jest to debiut Kateriny Diamond. Niektórzy zapewne mogliby się zmartwić, jednak ja uwielbiam sięgać po pierwsze książki autorów. Dzięki temu nigdy nie wiem, co mogę otrzymać i pozostawia to nutkę tajemniczości. Kolejnym powodem, dla którego lubię sięgać po debiuty literackie, to rozpoczęcie przygody z danym pisarzem od samego początku. Często trafiają mi się niesamowite perełki, do których z całą pewnością i czystym sumieniem mogę zaliczyć właśnie tę książkę.

       Wiedząc, że jest to debiut podchodziłam do lektury mimo wszystko ostrożnie, jednak już po przeczytaniu kilku pierwszych stron zostałam wciągnięta w szalony wir makabrycznych wydarzeń, które szybko odwiodły mnie od myśli, że to pierwsza wydana książka autorki. Napięcie niesamowicie jest zbudowane od samego początku i niemalże przez całą książkę sprawnie jest podtrzymywane. Szereg morderstw, których nie sposób ze sobą powiązać w zrozumiały sposób. Mrok, tajemnica, zło i brak logicznego wyjaśnienia - z początku. Jednym słowem? Wow! I to przez wielkie "w". Tego zdecydowanie się nie spodziewałam i jestem szalenie miło zaskoczona. O ile słowo "miło" jest adekwatne do sytuacji.

        Fabuła poprowadzona jest zarówno w teraźniejszości, jak i cofa się do przeszłości. Autorce idealnie udało się połączyć te dwa światy, zgrabnie lawirując pomiędzy nimi. Zbrodnia z dawnych lat musi zostać ukarana, a kumulacja zła bywa ogromna. Bohaterowie książki z całą pewnością się tego nie spodziewali. Ja przyznam szczerze też nie. W wielu książkach łatwo dostrzec rozdzielenie historii pomiędzy jej bohaterami. Tutaj w perfekcyjny sposób historia kilku osób się łączy i nie pozostawia cienia wątpliwości, że mogłoby być inaczej. Każdy bohater wykreowany jest niesamowicie, a to dlatego, że jest z krwi i kości. Każdy z nich jest bardzo realny, a co za tym idzie - ich historia staje się bardzo żywa i prawdziwa.

       Belfer to książka dojrzała i bardzo dopracowana. Jest to mocny thriller psychologiczny, który nie zawiedzie bardzo wymagających czytelników. Autorka postanowiła pójść własną ścieżką, porzucając wszelkie schematy i stereotypy. Od początku do końca wykreowała własną historię, bohaterów, przekazując przy okazji bardzo ważne i mądre myśli oraz morał. Dla takich powieści warto zagłębiać się w świat literatury i dawać szansę debiutantom. 

        To, co jest chyba największym plusem tej książki, to poruszanie bardzo ważnych i trudnych wątków. Okrutne zbrodnie, krzywda, ból, obrona za ogromne pieniądze, ale nie tylko. Autorka nie boi się poruszać tematu gwałtu, pedofilii, o których pisze w sposób bardzo otwarty, co dla niektórych może być trudne do udźwignięcia. Ta książka jest naprawdę mocna.

         Belfer to niesamowita, mroczna, tajemnicza i pełna żywych i realnych obrazów książka, która będzie Cię trzymać w napięciu do ostatniej strony. Thriller psychologiczny, który porusza ogromne emocje i sprawia, że włos na karku się jeży. Oryginalna, niesztampowa, dopracowana i dojrzała, skierowana do osób, o dużych nerwach. Z całą pewnością zadowoli wymagających czytelników. Polecam!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...