niedziela, 21 maja 2017

"Zemsta i przebaczenie. Rzeka tęsknoty" - Joanna Jax [recenzja przedpremierowa]

Tytuł: Zemsta i przebaczenie. Rzeka tęsknoty
Cykl: Zemsta i przebaczenie
Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf
Data premiery: 24 maja 2017
Liczba stron: 376


     Przy rozległych seriach często zastanawiam się, co przyniesie nam tom kolejny. Czy autor sprosta wyzwaniu i postawionej sobie samemu poprzeczce? Joanna Jax dwoma pierwszymi tomami z całą pewnością wspomnianą poprzeczkę ustawiła sobie bardzo wysoko, toteż z wielkim zaciekawieniem zagłębiałam się w kolejne strony powieści. Czy dalsze losy bohaterów porwały mnie niczym rwąca rzeka?


      Kolejne lata wojny odzierają mieszkańców Europy ze złudzeń na rychłe jej zakończenie. Nie tylko na terenie Polski ludzie stykają się w okrucieństwem, także wycieńczająca wojna na wschodzie odkrywa barbarzyński praktyki,  gdzie pojęcie człowieczeństwa zostaje zdewaluowane i ludzkie życie wydaje się nie mieć wartości. Los rozdziela czwórkę bohaterów i stawia przed nimi kolejne wyzwania, a brzemię wojny odciska na nich głębokie piętno. Czy uda im się pokonać piętrzące się przeszkody? Czy miłość i przyjaźń wygrają z nienawiścią i egoizmem, gdy ludzkie ścieżki wyznacza historia? Kiedy biografie naznaczone są bólem i krwią, każdy stara się ocalić to co jeszcze dobrego tli się w człowieku. [opis wydawcy]

      Kiedy dostałam informację, że lada moment do mych rąk trafi kolejna część wojennej sagi, obawiałam się jednego - cóż nowego może mi dostarczyć autorka? Historię jako tako każdy z nas zna, więc z całą pewnością nie faktami. Emocje? Jasne, pewnie się pojawią, ale przecież były już w poprzednich częściach. Losy bohaterów? Z tym oczywiście mogło być różnie, ale czy Joanna Jax będzie w stanie jeszcze poplątać ich drogi na tyle, by zaskoczyć swoich czytelników? Czy autorka trzyma jeszcze jakieś asy w rękawie? Obawiałam się, że nie, bo moim zdaniem wszystko zawarła już wcześniej. Niestety...

     ... myliłam się! Dlaczego? Poczytajcie!

     Co w pierwszej kolejności mnie zachwyca? Ciężko wybrać to, co najbardziej, więc kolejność będzie losowa. Bohaterowie. I tu kilka spraw. Pierwsze, co jest niesamowitym przeżyciem, to towarzyszenie im w najróżniejszych momentach ich życia. Dzięki temu, poznając losy każdego z nich od samego początku dostrzegamy ich wewnętrzną przemianę, dojrzewanie. Wojna wpływa na zmianę ich poglądów, priorytetów i wyznawanych idei, co skutkuje ich poczynaniami. Jednych rusza sumienie, inni zaczynają inaczej postrzegać miłość, a reszta? Nie da się tego krótko opisać. Tych ludzi trzeba poznać i towarzyszyć im od początku do końca! 

     Autorka niesamowicie odnajduje się w łączeniu ze sobą fikcji literackiej z historycznymi faktami. Przez jej książki płynie się wraz z ich rwącym nurtem, gdzie nagłe zwroty akcji zaskakują czytelnika niczym niewidzialne kaskady, a emocje zalewają nas jak wielkie fale. To niesamowite połączenie wszystkiego co najlepsze. Niesamowity styl, język, zapoznanie z tematem i ówczesnymi realiami, a do tego ogromna dawka emocji. Naprawdę nie spodziewałam się, że Joanna Jax aż tak mnie zaskoczy. Cóż, wychodzi na to, że i tym mnie zaskoczyła! Wielkie brawa!

     Trzecia część sagi Zemsta i przebaczenie różni się trochę od swoich poprzedniczek. Zapytacie: "czym?". Podpowiedź odnaleźć można w tytule - tęsknota. Na kartach powieści jest jej wiele. Właściwie można odnieść wrażenie, że wylewa się ona ze słów, wypowiadanych przez bohaterów, myśli, jakie im doskwierają. Dostrzec ją można nawet między wierszami. Za czym tęsknią nasi bohaterowie? Może za normalnym życiem? Tym sprzed czasów wojny. Za czysto ludzkimi relacjami, spokojem i bezpieczeństwem, miłością i błahostkami. Za chwilą ciszy i marzeniami, jakie ma każdy z nas, który nie musi się martwić tym, czy zaraz nie zostanie zesłany w dalekie rejony świata. To tęsknota za bliskimi osobami, których już nie ma lub są poza zasięgiem bohaterów. 

     Na zakończenie i podsumowanie moja rekomendacja:
 Rzeka tęsknoty jest niczym rwąca rzeka, która porywa czytelnika swoją wyjątkowością, zaskakującymi zwrotami akcji, wszechobecną intrygą, ale i miłością oraz realizmem. Joanna Jax po raz kolejny funduje nam falę doznań i emocji, które nie opuszczą nas do ostatniej strony. Trzeci tom sagi Zemsta i przebaczenie zaspokaja literacki apetyt, ale i wzbudza tęsknotę za kolejną częścią, na której premierę już teraz czekam z wielką niecierpliwością. Polecam z całego serca!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...