środa, 9 listopada 2016

Gra planszowa "Ahoj Piraci!" [recenzja]
Tytuł: Ahoj, Piraci!
Autor: Manfred Ludwik 
Wydawnictwo: Egmont
Seria: Zagraj ze mną
Wiek: 6+
Liczba graczy: 2 - 4
Czas gry: 20 - 30 minut


     Wielka woda, wspaniała przygoda pełna tajemnic, nieznanych lądów i wspaniałych skarbów. Idealna książka? Pewnie tak, ale dziś nie o tym. Ahoj, Piraci! to gra planszowa, która ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont. Już na wstępie powiem, że to była naprawdę niesamowita przygoda! Gotowi na spotkanie z piratami?
GRA ZAWIERA:
 • rozkładana plansza z obracającą się strzałką
 • 4 statki pirackie
 • skarby (64 krążki)
 • znacznik tornada
 • kotka
 • instrukcja

Jak grać?

     Zasady gry są niezwykle proste i choć przeznaczona jest dla dzieci w wieku od sześciu lat, to nawet młodsi gracze w mig ją zrozumieją. W końcu każdy pragnie zostać piratem! Czas start. Rozkładamy planszę i umieszczamy swoje statki w portach. Skarby przygotowane i ruszamy w drogę na bezkresne wody oceanu!
     Gra nie jest tylko zwykłym przesuwaniem pionka (w tym przypadku statku) po planszy i dotarciem do celu. Jak się okazuje, ważna jest również strategia i odpowiednia taktyka. Piraci docierając na wyspy muszą myśleć. Jeżeli dotrą na pustą wyspę - nie dzieje się nic. Jeśli na wyspę z otwartą skrzynią skarbów - zabierają na pokład 2 skarby. Jeśli natomiast trafią ma skrzynię zamkniętą - mogą przygarnąć maksymalnie tyle krążków, ile wskazuje liczba na skrzyni. Każdy statek może pomieścić maksymalnie 8 krążków. Większa ilość powoduje  wywrotkę i utratę większości skarbów (pozostają jedynie 3). Podróż krótka nie jest, bowiem aby rozładować cenne łupy należy przepłynąć całą planszę, by dotrzeć ponownie do własnego portu.
      Kolejną atrakcją jest wyjątkowa kostka. Jeżeli gracz wyrzuci pole z tornadem, przesuwa się o jedno pole, a następnie umieszcza na planszy znacznik tornada i przesuwa go o 2 lub 4 pola. Jeżeli znacznik wyląduje na wyspie, przy której akurat stacjonuje statek lub statki, gracz musi zakręcić strzałką kompasu i wykonać jej polecenie (np. pozbawić rywali łupów). Czerwona strzałka przydaje się również w momencie, gdy dopłyniemy do wyspy, przy której stacjonuje już inna łajba. Gra dobiega końca, gdy któryś z graczy dostarczy do swego portu minimum 9 krążków skarbów.

  Wrażenia???

     Pomimo tego, iż gra przeznaczona jest dla dzieci od szóstego roku wzwyż, to spokojnie młodsze dzieci w asyście rodziców mogą odkrywać nieznane lądy, towarzysząc piratom. Dla młodszych graczy przewidziana jest również uproszczona wersja gry bez znacznika tornada. Ahoj,piraci! to wspaniała gra planszowa, która umili jesienne i zimowe wieczory niejednej rodzinie. To wspaniała zabawa, która przy okazji uczy strategi i obierania odpowiedniej taktyki. Należy zwrócić uwagę na piękne i solidne wykonanie ciekawych elementów. Plansza jest rozkładana i niezwykle barwna. Obawiałam się jakości wykonania statków, jednak jestem szczerze zachwycona. Elementy są drewniane i naprawdę estetyczne. Intrygująca kostka i wprowadzający niezłe zawirowania znacznik tornada.

     Zdecydowanie mogę stwierdzić, że gra Ahoj, piraci!  to jedna z ładniejszych planszówek z jakimi miałam styczność. Niebawem mikołajki i święta Bożego Narodzenia. Jestem pewna, że ta gra sprawdzi się idealnie w formie prezentu zarówno dla tych młodszych, jak i starszych pirackich duszyczek.
Za możliwość zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont

6 komentarzy:

 1. To byłby fajny prezent dla naszego chrześniaka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj dobrze, że nie mam dzieci, bo bym zbankrutowała :D

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas 😍
  Świat oczami dwóch pokoleń

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubimy planszowki, nawet bardzo :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako dzieciak uwielbiałam planszówki. Teraz brakuje mi na nie czasu. A szkoda. Wiem, że bym się wciągnęła. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna gra! U mnie również post o grach planszowych zapraszam tych co w planszówki grać lubią:)

  OdpowiedzUsuń
 6. O, wykorzystam pomysł na prezent dla chrześniaka :)

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...