poniedziałek, 24 października 2016

"Przygody Telepatka i Melepetka" - Magda Bielicka [recenzja]
Tytuł: Przygody Telepatka i Melepetka
Autor: Magda Bielicka
Ilustracje: Bartosz Bielicki
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 24 maja 2016
Liczba stron: 116


      Bardzo lubię sięgać po literaturę dziecięcą, która ma naprawdę mądre i ciepłe przesłanie. Książki, które fascynują kreacją bohaterów, intrygującymi przygodami i szalenie wyrazistymi ilustracjami. Taka właśnie jest książka Magdy Bielickiej, którą dziś pragnę Wam zaprezentować.

     Mądry Telepatek i żywiołowy Melepetek to dwie dzielne myszki zamieszkujące przytulną norkę w domu Gertrudy Lofritz. Ich stosunki z samą gospodynią i jej wnuczką Ireną nie prezentują się może najlepiej, ale za to sympatyczne gryzonie mają wielu przyjaciół wśród innych zwierzęcych lokatorów wiejskiej posiadłości, niektórych całkiem zaskakujących. A gdyby to nie wystarczyło, żeby wypełnić ich życie przygodami, zawsze mogą liczyć na sprytnych kuzynów z miasta, których pojawienie się zwykle oznacza kłopoty. Z Telepatkiem, Melepetkiem i ich kompanami nie można się nudzić! Dołącz do nich!

      Przygody Telepatka i Melepetka to fantastyczne opowieści o przygodach dwóch uroczych myszek. Nasi mali bohaterowie zamieszkują dziurę w ścianie wiejskiego domku. Taką, jaką znamy z różnych bajek i naszej wyobraźni. Ich domek jest niewielki, lecz niezwykle przytulny. 

     To, co najbardziej urzekło mnie w tej książce, to idealne wykreowanie kontrastowych charakterów myszek. Telepatek - spokojny, ułożony, zawsze posiadający plan działania. Typ osoby, która najpierw myśli, później działa. Z kolei Melepetek... istny wulkan energii! Totalny marzyciel, ciekawy świata i nowych przygód, jakie szykuje dla każdego z nas życie. Jest niezwykle żywiołowy i energiczny. Obie myszki są tak sympatyczne, że nie sposób ich nie polubić. Jestem pewna, że nie tylko dzieci, ale i dorośli odnajdą w nich swoje odbicia i chętnie będą poznawać ich kolejne szalone przygody.

     Książka składa się z czterech osobnych opowiadań, w których poznajemy kolejne ciekawe postacie, jak kuzyni Kostropatek i Filantropek, pająk Stanisław, Kotosmok, czy Królowa Klara. Całość opowiedziana jest prostym, barwnym i plastycznym językiem. Każde opowiadanie ma swój konkretny rytm i wspaniałą narrację. Rzadko mi się to zdarza, ale oprócz uśmiechu, jaki niejednokrotnie wywołały we mnie opisane sytuacje, pojawiły się również momenty wzruszenia. Tekst urozmaicony jest przepięknymi ilustracjami, wykonanymi przez Bartosza Bielickiego. Dodatkowo pobudzają wyobraźnię i uzupełniają się wzajemnie z fabułą.

     Przygody Telepatka i Melepetka to bardzo ciepła i mądra opowieść o dwóch charakternych myszkach, które z każdej opresji wybrną dzięki wspólnemu działaniu, zaufaniu i pewnym ustępstwom. Wywołuje uśmiech, wzrusza i zabiera na wspaniałe przygody. Zdecydowanie polecam!Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Novae ResKsiążka bierze udział w wyzwaniu: Dziecięce poczytaniaOlimpiada czytelnicza

1 komentarz:

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...